20 07 2013

GEMİÇ KÖYÜ SAYFASI

GEMİÇ KÖYÜ SAYFASI |  görsel 1

 

 

SEVGİLİ GEMİÇLİLER SİZE ELLERİMİ UZATTIM, KOLLARIMI AÇTIM. BÜTÜN KALBİMLE, SEVGİYLE SİZE SESLENİYORUM.

GEMİÇ KÖYÜMÜZÜN TARİHİ BU SAYFALARDA YAŞAYACAKTIR.

YILDA İKİ DİNİ BAYRAM VAR.

GEMİÇ KÖYÜNDE BİR BAYRAM DAHA VAR.
EYLÜL AYININ İLK PAZAR GÜNÜ
GEMİÇLİLER VE GEMİÇLİLERİ SEVENLER
GEMİÇ KÖYÜNDE BULUŞACAK, KAYNAŞACAK
DAYANIŞMA İÇİNDE OLACAKLAR.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
GEMİÇ TARİHİ BİR KÖYDÜR.
 

 

   
   
 

 

 

 

 

 

SEVGİLİ GEMİÇLİLER

BU SAYFALAR SİZLERİN  YAZISI OLURSA DEĞER KAZANACAKTIR.

ÜYE SAYIMIZ AZ.

ÜYELERİMİZİN HERBİRİNİN YAZILARI DA AZ.

ÜYELERİMİZ ARTMALI.

ÜYELERİMİZİN YAZILARI ÇOĞALMALI.

GEMİÇ KÖYLÜLER VE GEMİÇLİLERİ SEVENLER, DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUM.

HİÇ DEĞİLSE BU SAYFALARDA YAYILAR YAZIN.

KÖYÜMÜZ, İNSANLARIMIZ, İLÇEMİZ, VİLAYETİMİZ, TÜM İLÇELERİMİZ, TÜM İLLERİMİZ,

ZEYTİNİMİZ, DİĞER ÜRÜNLERİMİZ, EMEKLİLERİMİZ, İŞSİZ GENÇLERİMİZ, ÇALIŞAN İNSANLARIMIZ,KÖYÜMÜZDEKİ SAKİNLERİMİZ, KÖYLÜLERİMİZ, DÜĞÜNLERİMİZ, YENİ DOĞANLARIMIZ,KÖYE GELEN MİSAFİRLERİMİZ, ÖNEMLİ HABERLER VE DAHA BAŞKA AKLINIZA GELEBİLECEK HER KONUDA YAZABİLİRSİNİZ. EN AZ YÜZ KİŞİLİK BİR KÖŞE YAZARIMIZ OLMALI..

BİZE HEMEN e-mail veya telefonla HABER VERECEK GÖNÜLLÜ MUHABİRLERİMİZ OLMALI.

BU SAYFALARDA STAJ YAPARSINIZ. SONRA MEŞHUR OLUR VE TÜM TÜRKİYE’YE HATTA DÜNYA’YA HABERLER İLETİRSİNİZ.

BU SAYFALAR SİZLERİN HOBİ HATTA FOBİ KÖŞELERİNİZ OLSUN.

HER SABAH VE AKŞAM BİLGİSAYARI AÇTIĞINIZDA http://www.orhangazigemic.com  ADRESİNİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ. HATTA BU ADRESİ ANA SAYFANIZ YAPABİLİRSİNİZ. O ZAMAN DAHA ÇOK ZİYARETÇİMİZ OLACAKTIR.

GEMİÇ KÖYLÜYÜM. GEMİÇ KÖYLÜLERİ VE GEMİÇ KÖYLÜLERİ SEVENLERİ ÇOK SEVİYORUM.

İÇİNİZDEN BİRİ:

HASAN GÜLER.

ANA SAYFA GEMİÇ KÖYÜ
<_script /> $(document).ready(function () { $(".fade_effect img").fadeTo(0, 1.0); $(".fade_effect img").hover(function () { $(this).fadeTo("slow", 0.7); }, function () {$(this).fadeTo("slow", 1.0); } ); }); <_script />
ANA SAYFAYA YAZDIKLARIMI SONUNA KADAR OKUYUP BANA e-mail GÖNDEREBİLİRSİNİZ ADRESİM: gemickoyu@mynet.com
Yunuslar Sülalesinden Sayın Ahmet Duyar Abi, Günün tarihini kesinleştirmeyelim. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa'dan gelecek Köylülerimizin Hatta yaklaşık 180 hane olarak Gemlik'te ikamet eden Gemiç Köylülerin, Yalova Ve Orhangazi'de ikamet eden köylülerimizin heyecanını da bekleyelim dedi. Hak verdim. Fakat Fazla uzatmayalım. Okulllar açılmadan önce bu sayfalara yorumlarınızı bekliyoruz. Site içinde bu yazı yayınlanacaktır. www.orhangazigemic.com yazarak siteden bu yazıyı bularak, yorum yazmanızı bekliyorum. Siz bu yazıya ulaştığınızda diğer Gemiç Köylülere de e-mail ile bildirirseniz çok sevinirim.
31.08.2012
26.07.2012


 SENEDE BİRGÜN
 GEMİÇ ŞENLİKLERİ
SENEDE BİRGÜN GEMİÇLİLER VE GEMİÇLİLERİ SEVENLERİN BULUŞMA GÜNÜ OLSUN DEDİK. Sevgili Gemiçli Hemşehrilerim Heyecanla 21 Ağustosu beklerken, güzel bir gelişme yaşandı. Köyün yamacında bir yayla var. İşte bu yaylaya yol yapılmasına karar alındı. Burada Köy muhtarı Dinçer Dimrit, Ahmet Duyar Ve Necdet Akın'a teşekkürü borç bilirim. ... İşte bu güzel gelişme buluşma günü tarihi hakkında terddüt oluşturdu. Yapılacak Birinci yayla Şenliklerine yol yetiştirme telaşına düşüldü. Buluşma tarihi askıya alındı. İleriki günlerde bildirilecek. Hasan güler...
Gemiç Köyünü size tarif ederken bir sevinç içindeyim. İyi ki ben bu köyde doğdum. İyiki bu köyde akrabalarım var.. Gemiç Köyü, Gemiç Dağı eteklerine yaslanmış. Karşısına İstanbul'u gören dağları almış ve İznik gölünü kuş bakışı gören bir yerleşim merkezidir. Gemlik'e 12 Km. Orhangaziye 15 Km uzaklıktadır. İznik, Orhangazi, Gemlik ilçelerine komşudur. İdari olarak Orhangazi'ye bağlı olmasına rağmen, Gemlik ilçesine gönül bağı vardır.
24.06.2012
29.07.2012


 ŞİFA KAYNAĞI GEMİÇ KÖYÜ ÇEŞMELERİ
 Gemiç Köyü'nün kısa tanımı
Gemiç Köyünün her çeşmesinden şifalı sular akar. Köye daha tabeladan ilk girişte Hacı Süleyman Ateş Çeşmesi vardır. Hemen aracınızdan inin, bir yudum su için. İçinize bir zindelik gelecektir. Yaklaşık 300 metre sonra bie çeşme daha var, biraz yukarıda ise: Hatice gemiç Ersan Çeşmesi var. Ben bu suyun kaynağını biliyorum. Köyün yukarı kısmındaki bahçelerden birinde gürül gürül akan bir su vardı. Bu suyun Sahibi Ömer Beydi. Mustafa Ersan tarafından su satın alındı. Toprak künklerle ta buraya kadar getirtildi. Ana yol üzerinde durmadan akmaktadır. Bu suyu içenler böbrek rahatsızlığı çekmiyorlar. Köyümüzün çeşmeleri köyün içine kadar devam eder. Armutçu Çeşmesi, Gülizar Çeşmesi, Hanbarcı Çeşmesi, İhsan Gemiç Çeşmesi, Karababa Çeşmesi(şimdilerde bakımsız. Yaptırılacak) Orta Sokak Çeşmesi.... Yukarı Mahalle Çeşmesi... ve diğerleri..
GEMİÇ KÖYÜ Gemiç Köyü Osmanlı'ya payidaht olmuş, Evliyalar şehri Bursa'nın Orhangazi ilçesine bağlı,1000 yıllık yerleşim merkezidir.Türkiye Haritasında da adı geçen Gemiç Dağı eteklerinde kurulmuştur. Gemiç adı Bursa ili Gemlik ilçesi ile beraber anılır. Gemlik bir liman bölgesi oraya önceleri Gemilik denmiş. Köyümüzde ise gemiciler yerleşmiş. Buraya da Gemici Köyü denmiş. Zamanla gemilik Gemlik oldu. Gemici Köyü ise GEMİÇ..... Demek ki bu köyün kurucuları osmanlı donanmasına gemi yapan ustalar oluyor.

 

 

 

http://www.orhangazigemic.com/

 

     

http://www.izlesene.com/video/gemic-koyu/4387901

 

 

yukarıdaki adrese tıkladığınızda, Gemiç Köyü hakkında bilgiler bulacaksınız.

 

 

Bin Yıllık Zeytinci Köyü

 

 

Katırlı dağları sırtlarında, Karsak ve Gürle köyleri arasında bulunan Gemiç köyü ilçemize 16km. mesafededir.1900 yıllarında nüfusu 465 olan Gemiç’te 1907 yılında 98 hane yaşamaktaydı.1927 yılında 600′e yükselen Gemiçin nüfusu bugün 411′e inmiştir.
1927 yılında 4 sınıflı ve 56 öğrencili bir okulu bulunurken 5 derslikli 55 öğrencisi olan bir okula sahiptir. Köylülerin %99′u okuma-yazma bilmektedir.60.000 zeytin ağacına sahip olan köy sınırları içinde 200 dekar meyva 500 dekar çeltik 150 dekar sebze 1000 dekar sulu arazi bulunuyor.Ayrıca köyde 50 büyükbaş 500 küçükbaş hayvan bulunmaktadır.1 zeytin deposu 3 bakkal 1 kahvehane bulunanmaktadır.

Yukarıdaki Resim Karababa Türbesini göstermektedir. Karababa bir ihtimal Köyümüzün Kuruluşu esnasında hizmeti geçen erenlerden biridir. Kendisi mutlaka geride soy sülale bırakmıştır. Fakat kesin bilgi ve belge yok. Sadece bildiğimiz bu mezarlık Ahmet Çavuşlar sülalesinin tapulu malıdır. Hatta Ahmet Çavuşlar Sülalesinin Şimdi yaşayan en yaşlı insanı Kıymet Özen Hanımefendi tarafından bakımı yaptırılmaktadır. Yani Karababa Hazretlerine ait bu mezarlık, aslında AHMET ÇAVUŞLAR Sülalesine aittir.

GEMİÇ KÖYÜ CAMİİ

1984 yılında 210 m2'lik arsa üzerine köy tüzel kişiliği tarafından yaptırılan cami, 1985 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır. 105 m2 iç alanı olan caminin, tek şerefeli olan minaresi 1986 yılında yapılmıştır. Kubbeli olup, bir büyük kubbe ve mahfil kısmının üzerindeki üç kubbe ile örtülmüştür. Şadırvan beş direk üzerine yapılmış olup, kubbelidir. Toplam cemaat kapasitesi 100 kişidir. Vakit namazlarında 15, cuma namazlarında 45, bayram namazlarında 100 kişiye hizmet vermektedir. Bir imam-hatip kadrosuna sahiptir.

 

 

Gemiç Köyü Camii

 

Benim zamanımda muhtarlık yapan yani 1950 den bu yana aklıma gelenler şöyle:

Dedem Halit Orhan

(dedemin muhtarlığı

cumhuriyetin ilk yıllarından

itibaren yaklaşık

30 yılı geçen bir zaman

dilimini içine almaktadır.)

İdris Güler

Mehmet Ekin

Salih Özkardeş

Salim Bolu

Ali Duman

Enver Özkardeş

Aziz Güvenli

Köy Öğretmeni Ahmer Altıner

Aziz Güvenli

Acemoğlu İbrahim Poyraz

Şükrü Bolu

Hakkı Yıldız

Mustafa Çubukçu

Uğur Özden

Salih Dimrit

Cevdet Ertürk

Zekai Şenol

Köy imamı Ali İhsan Cin

Dinçer Dimrit..

 

Köy Muhtarı : Dinçer Dimrit

İletişim Telefon : 587 72 14

 

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Dinçer Dimrit
2006 - Ali İhsan Cin
2004 - Zekâi Şenol
1999 - Cevdet Ertürk
1994 - Salih Dimrit
1989 - Salih Dimrit
1984 - Salih Dimrit

 

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır PTT şubesi yoktur. PTT acentesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

GEMİÇLİ HEMŞEHRİLERİME BİR DUYURU YAZISIDIR....

Ahmet Çavuşlar Sülalesinin Tatsızlar Kolundan Hacı Zeki Gürşahinin Torunu Kerim Gürşahinin oğlu..ATLLA GÜRŞAHİN..............................................Bu kısa Bilgiyi gönderdi. Muhtarların isimlerine Ali Duman'ı ilave ettim.
Allahu Teala Razı olsun.
Diğer Gençlerden de böyle girişimler beklerim.
İşte Klavye hemen ellerinizin önünde.
Parmaklarınızı gezdirin üzerinde.
En azından isminizi, sülale isminizi ve bol bol resimleriniz gönderin.
Bekliyorum.

Hasan amca sevgiler saygılar DASSIZLAR sülalesinin bir ferdi olarak köyümüzle ilgili yaptığınız çalışmayı taktir ediyor, merakla takip ediyorum. İzniniz olursa çok küçük iki bilgi vermek istiyorum. Arif dedemin
5 çocuğu olmuş. Kemal ARGIN ( DEDEME KIZDIĞI İÇİN SOY ADINI DEĞİŞTİRMİŞ) Sevim IŞIK, Kerim GÜRŞAHİN (babam) Nevim KALFA ve Kamil GÜRŞAHİN. Birde muhtarlar bölümünde Annemin babası İskilipli Ali dedemin ismi yok 1953-1956 yıllarında muhtarlık yapmış olabilir, bu konuyla ilgili en doğru bilgiyi köyde dayım Mehmet DUMAN verebilir. Hürmetler iyi akşamlar ellerinizden öpüyorum.

 

 

0
0
0
Yorum Yaz